Reklama

Ładowanie...

Z otwartymi oczami

18.08.2009
Czyta się kilka minut
O złu, diable, cierpiącym Bogu i książce "Lekcje ciemności" rozmawiają Dariusz Czaja, Krzysztof Bielawski oraz Ireneusz Kania.
Alberto Giacometti, „Głowa Diega” (1956) / Christie’s images / Corbis
Z

Złości naszych czasów

Nowoczesność posiada dwa - skierowane w przeciwne strony - oblicza. Jedno z nich zwrócone jest w stronę przyszłości, która ma być czasem spełnienia oświeceniowych obietnic. Na horyzoncie rysują się kontury przyszłego świata uwolnionego od swej części przeklętej, od ciemnego jądra, które jest figurą błędu, pomieszania i cierpienia. Na drugim obliczu maluje się potworny grymas - odblask ciemnego świecidła, którym emanuje zło.

W "Lekcjach ciemności" Dariusz Czaja prezentuje twórców, którzy w swoich dziełach konfrontują się z traumatycznym doświadczeniem zła, dla których współczesność nie jest wcale czasem tryumfu wolności i dobra. Dla Kertesza, Leviego, Appelfelda, Sebalda, Coetzee’ego, Littella, Nowosielskiego, Bacona, Herzoga i Ciorana nowoczesność jest sceną wypełnioną ogromniejącymi ruinami, w których...

24243

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]