Reklama

Z otwartymi oczami

Z otwartymi oczami

18.08.2009
Czyta się kilka minut
O złu, diable, cierpiącym Bogu i książce "Lekcje ciemności" rozmawiają Dariusz Czaja, Krzysztof Bielawski oraz Ireneusz Kania.
Alberto Giacometti, „Głowa Diega” (1956) / Christie’s images / Corbis
Z

Złości naszych czasów

Nowoczesność posiada dwa - skierowane w przeciwne strony - oblicza. Jedno z nich zwrócone jest w stronę przyszłości, która ma być czasem spełnienia oświeceniowych obietnic. Na horyzoncie rysują się kontury przyszłego świata uwolnionego od swej części przeklętej, od ciemnego jądra, które jest figurą błędu, pomieszania i cierpienia. Na drugim obliczu maluje się potworny grymas - odblask ciemnego świecidła, którym emanuje zło.

W "Lekcjach ciemności" Dariusz Czaja prezentuje twórców, którzy w swoich dziełach konfrontują się z traumatycznym doświadczeniem zła, dla których współczesność nie jest wcale czasem tryumfu wolności i dobra. Dla Kertesza, Leviego, Appelfelda, Sebalda, Coetzee’ego, Littella, Nowosielskiego, Bacona, Herzoga i Ciorana nowoczesność jest sceną wypełnioną ogromniejącymi ruinami, w których...

24243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]