Reklama

Lada moment w Unii

Lada moment w Unii

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Słowo biskupów polskich z okazji przyjęcia Polski do Unii Europejskiej jest dokumentem ważnym. Autorzy zajęli się w nim kwestią, która dziś zaledwie się zarysowuje i to jako problem teoretyczny, ale w przyszłości będzie powracała w bardzo konkretnym kształcie. Chodzi o płaszczyznę spotkania Europy i Kościoła.
B

Biskupi prowadzą myśl niezwykle wąską granią między uznaniem autonomii i świeckości instytucji publicznych a przekonaniem, że to wartości chrześcijańskie stanowią podstawę prawdziwego humanizmu oraz że - jak mówi Jan Paweł II - “zrąb tożsamości europejskiej zbudowany jest na chrześcijaństwie".

Sprawa odwołania się do judeochrześcijańskich korzeni Europy w preambule, która w debacie nad Konstytucją Europejską zeszła na plan dalszy, zdaje się tu sprawą ważną. I kiepskim pocieszeniem jest przywoływanie konstytucji Państwa Watykańskiego, w której imienia Boga podobno ani razu nie wspomniano, bo akurat w tym państwie sprawa jest raz na zawsze ustalona, w Unii Europejskiej nie. Mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch światów, z których jeden obawia się sekciarskiego fundamentalizmu, drugi - ideologicznego laicyzmu.

Tym, którzy minimalizują sprawę...

5091

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]