Reklama

Kulturkampf po polsku

Kulturkampf po polsku

09.10.2006
Czyta się kilka minut
Coraz ostrzejsza retoryka, coraz bardziej namiętna walka na symbole, coraz brutalniejszy spór o to, kto jest dziedzicem "solidarnościowej" tradycji i coraz mniej uwagi poświęconej sprawom merytorycznym. Wreszcie, w ostatnią sobotę, licytacja: kto wyprowadzi więcej zwolenników na ulice. Tak oto stajemy się świadkami nieprzyjemnego zapętlenia politycznej strategii i taktyki, gdy dominacja dwóch największych partii, z których każda jest za silna, by porozumieć się z drugą, a zarazem za słaba, by rządzić samodzielnie - coraz bardziej skazuje je na walkę między sobą.
N

Na walkę - powtórzmy - nie na sprawy merytoryczne (tu PiS i PO wiele się nie różnią), ale na symbole i słowa. W "Kulturkampfie po polsku" obie partie widzą szansę na odróżnienie się od rywala. Z jednej strony PiS gra na niechęci części społeczeństwa do "wykształciuchów", z drugiej Platforma zarzuca rywalowi "zaściankowość". Taka taktyka ma szansę powodzenia, bo w jakiejś części społeczeństwa silne są zarówno niechęć do "mądrali", jak niechęć do "zaścianka". Sytuację komplikuje fakt, że podział taki biegnie w poprzek klasycznych osi politologicznych, gdzie poparcie dla tej czy innej partii określa nastawienie obywatela do tradycji, wolnego rynku czy historii - i w Polsce np. ludzie o poglądach konserwatywnych są zarówno wśród zwolenników PiS, jak i PO; podobnie w obu elektoratach są ludzie poczuwający się do pamięci o "Solidarności". Jak się okazuje, nie tylko nie ułatwia to...

2531

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]