Reklama

Kto jest chrześcijaninem

Kto jest chrześcijaninem

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Mówi się, że to jeden z największych teologów XX wieku. Jednak równie często słyszymy stereotypowe opinie o jego konserwatyzmie. Uważa się go np. za wroga kapłaństwa kobiet, człowieka pętającego dialog między religiami i niechętnego uznaniu błędów Kościoła... Czy słusznie?.
C

Chociaż Joseph Ratzinger szanuje scholastykę, to jednak wydaje mu się ona bezosobowa. Nigdy nie romansował z tomizmem. W młodości interesował się fenomenologią Heideggera i psychologią głębi Jaspersa, które porzucił dla personalizmu. Poruszyła go żywość myślenia Augustyna, szczególnie jego przekonanie “wierzę, aby poznawać". “Lud Boży i Dom Boży w nauce św. Augustyna o Kościele" to tytuł rozprawy doktorskiej przyszłego papieża, który swoje doświadczenie lektury biskupa Hippony nazwał rozmową współczesnego człowieka z wielkim Ojcem Kościoła Zachodniego.

Augustyn, Bonawentura, Joseph

Podobnie jak Augustyn, niemiecki teolog utrzymuje, że chrześcijanie są wyodrębnieni ze świata, ale żyją w nim w oczekiwaniu na ostateczne spotkanie w domu Ojca. Pielgrzymujący lud Boży kieruje się ideałem miłości i jedności. Jest jedyną Oblubienicą...

10232

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]