Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Księga Imion

Księga Imion

29.11.2014
Czyta się kilka minut
Początek Księgi Wyjścia zwanej po hebrajsku Księgą Imion można z dużą dozą prawdopodobieństwa umieścić w czasach panowania Ramzesa II (wiek XIII p.n.e.), który przesunął punkt ciężkości rządów w Egipcie do wschodniej części delty Nilu.
T

Tuż po koronacji zapowiedział budowę nowej stolicy państwa, która przyjęła nazwę od imienia władcy. Piękno tego miasta było opiewane w licznych pieśniach. Był to potężny, bezkresny gród pełen pałaców, świątyń, pomników, obelisków. Takie przedsięwzięcie wymagało nieograniczonej liczby robotników, wysokiego poziomu organizacji, olbrzymiej ilości materiałów budowlanych, przede wszystkim cegieł. Zasoby siły roboczej mogli dostarczyć mieszkańcy delty, a byli nimi właśnie Izraelici. Stopniowo zostali przekształceni w niewolników. W tym miejscu zaczyna się historia osiedlenia i wyjścia z Egiptu.
Na początku Księgi wymienione są imiona tych, którzy przybyli do nowej ziemi i w niej zmarli. Po niej następuje cud rozmnożenia ludu. Jakby spełniały się właśnie słowa Boga, które usłyszał Jakub w Ber Szewa: nie bójcie się osiedlić w Egipcie, uczynię z was wielki naród. Życie wygrywało ze...

3295

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]