Reklama

Krytyka i blask Kościoła

Krytyka i blask Kościoła

25.01.2016
Czyta się kilka minut
W tym numerze „Tygodnika” znajdziecie niepublikowany wcześniej wywiad, w którym Joanna Wozińska w 1996 r. przepytuje księdza Józefa Tischnera o krytykę Kościoła – po co jest ona i na co?
/ fot. Grażyna Makara
B

Bardzo aktualny dzisiaj, choć i na tym polu co nieco się zmieniło. Sam papież Franciszek – jak wiadomo – nie szczędzi krytyk swojej instytucji. Przypomnę jednak, o czym dyskutujemy. Opieram się na wykładzie kard. Congara OP („Wierzę w Ducha Świętego”, wyd. Księży Marianów 1995). Problem tkwi – Tischner też tak uważał – w samym rozumieniu słowa „kościół”. Wielu autorów, zabierających głos na ten temat, uważa Kościół za korporację księży i biskupów, za organizację wykorzystującą ludzką naiwność albo za pozarządową instytucję charytatywną.

Tymczasem mówiąc: „Wierzę w Ducha Świętego. Święty Kościół powszechny. Świętych obcowanie. Grzechów odpuszczenie”, wyznajemy wiarę, a więc specyficzny sposób poznawania.


4496

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Niepokoi mnie tylko ta służba

.
Obrazek użytkownika przyjaciel

Kościół to dla mnie Mordor. Do tego msza to dla mnie i słuchanie tych nudziarzy to prawdziwa męka. Chrystus niósł krzyż, żeby wyzwolić nas z grzechu a oni niosą krzyż, żeby posłać nas do piekła lub na męki czyśćcowe . Co ciekawe Kościół Katolicki uczy, że Szatan jest oskarżycielem ludzkiej duszy. Tylko na ziemi tym oskarżycielem jest Katolicki Modor (kościół). Jak się krzewi tam Lucyper pokazują skandale np. pedofilskie itp. Historia również pokazuje że jest to siedlisko szatana (poczynając od palenie ludzi żywcem). Ja to skwituje tak: Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą. I wam, znawcom Prawa, biada, że wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem u swych rąk nie pomagacie ciężarów tych nieść. Wiążą bowiem ciężkie i trudne do uniesienia brzemiona oraz kładą na ramiona ludzi, (sami) natomiast (nawet) swoim palcem nie chcą ich ruszyć: https://www.youtube.com/watch?v=NR4JlLYGMg0 Mam nadzieje, że kiedyś doczekam się takiego momentu za mojego życia jak z załączonym niżej filmie i ktoś rozpieprzy ten Mordor: https://www.youtube.com/watch?v=6vry0ijbJVE KIEDY TYLKO WIDZĘ KAPŁANA ZACHOWUJE SIĘ JAK Lady Galadriel W ZAŁĄCZONYM FILMIE: https://www.youtube.com/watch?v=ieZObAfga7s

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]