Reklama

Krwawe kulty

Krwawe kulty

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Teksty biblijnych czytań mszalnych z czasem musiały ulec skróceniu.
N

Na przykład z opisu ofiary Abrahama wypadły takie fragmenty: Abraham powiedział do swoich sług: „Zostańcie tu z osłem, a ja i chłopiec pójdziemy tam [na górę], oddamy pokłon i wrócimy do was”. Abraham włożył na plecy Izaaka drwa, wziął ogień i nóż, i ruszyli w drogę. „W pewnej chwili Izaak rzekł do swojego ojca Abrahama: »Mój Ojcze«. »Jestem, mój synu« – odpowiedział Abraham. Syn zapytał: »Oto ogień i drewno, ale gdzie jest jagnię na całopalną ofiarę?«. Abraham odrzekł: »Mój synu, Bóg znajdzie jagnię na całopalną oarę«. I szli dalej razem”.

Można do tego opisu podejść psychologicznie. Abraham chce oszczędzić sługom i synowi niepotrzebnego cierpienia, dlatego nie mówi wszystkiego, a nawet kłamie. Ale nie o to chodzi. Abraham, spośród wielu bogów, już wybrał swojego Boga, i naraz ten Bóg żąda od niego, aby zabił syna. Takie praktyki religijne były znane. Koniec końców Bóg nie...

2939

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]