Reklama

Okrucieństwo Boga

Okrucieństwo Boga

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Dziś zamyślmy się nad biblijnym tekstem z 22. rozdziału Księgi Rodzaju - o tym, jak Abraham miał zabić swojego syna w ofierze. Tekst potężny w swojej wymowie. Często uważany za jeden z kluczowych tekstów Starego Testamentu.
Ubrania z nowojorskiej Strefy Zero pokryte pyłem azbestowym, wrzesień 2001 r. / fot. Perer Ginter, Science Faction, Corbis
P

Pierwszym ludzkim odruchem jest oskarżenie Boga o okrucieństwo. Jak można wymagać od kogoś, by zabił swojego syna? Czytajmy: "Bóg wystawił Abrahama na próbę. Rzekł do niego: »Abrahamie!«. A gdy on odpowiedział: »Oto jestem« - powiedział: »Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę«" (Rdz 22, 1-2). Gdy zbliżali się do wyznaczonej góry, Abraham zostawił towarzyszących mu służących i "zabrawszy drwa do spalenia ofiary, włożył je na swego syna Izaaka, wziął do ręki ogień i nóż, po czym obaj się oddalili. Izaak odezwał się do swego ojca, Abrahama:

»Ojcze mój...«

A gdy ten rzekł:

»Oto jestem, mój synu«,

zapytał:

»Oto ogień i drwa, a gdzie jest jagnię na całopalenie?«

Abraham odpowiedział:

»Bóg upatrzy sobie jagnię na całopalenie, synu mój«.

A gdy...

4155

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]