Reklama

Krótka opowieść o ludzkiej ułomności

Krótka opowieść o ludzkiej ułomności

15.11.2015
Czyta się kilka minut
Afera VatiLeaks 2, obok najdzikszych spekulacji na temat chciwości papieskiego dworu, zasiała ziarno niepokoju o to, czy papieskie reformy idą w dobrą stronę. I o to, czy Franciszek wybrał się na tę wojnę z odpowiednimi sojusznikami.
Papież Franciszek przyjmuje gości w swoim dwupokojowym mieszkaniu w Domu Świętej Marty. Watykan, listopad 2013 r. Fot. Antonello Nusca / POLARIS / EAST NEWS
R

Rewelacje ujawnione w książkach „Via Crucis” Gianluigiego Nuzziego i „Avarizia” Emiliana Fittipaldiego, powstałych dzięki wykradzionym z Watykanu dokumentom, wywołały rzecz jasna ogromny skandal. Na pierwszych stronach gazet wylądowała informacja, że Franciszek i sekretarz stanu kard. Pietro Parolin mieszkają w Domu św. Marty na 50 m2, a tymczasem watykańscy dostojnicy – w tym wielu już emerytowanych – żyją w luksusowych apartamentach, nierzadko dziesięć razy większych. Kard. Leonardo Sandri – 502 m2, kard. Marc Ouellet – 467, kard. Velasio De Parolis – 445, kard. Franc Rodé – 409. Opublikowana lista tak komfortowo mieszkających hierarchów liczy kilkadziesiąt nazwisk. Dalece większe oburzenie wzbudziło jednak to, że były sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone, choć mieszka na – zaledwie! – 370 metrach, apartament wyremontował sobie m.in. za 200 tys. euro z kasy...

12577

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie moja sprawa, Kosciół, wierzę, przetrzyma wszystko, a już na pewno pontyfikat papieża Franciszka. Natomiast nóż mi się w kieszeni otwiera, gdy czytam zarzuty wobec hierarchy X, czy Y, ze mieszka na 300 metrach kwadratowych i nie zaopatruje się w sieciówce. Ludzie, czy naprawdę nie widzicie piramidalnej obłudy w deklaracjach Franciszka o ubóstwie i tym podobnych dyrdymałach? Ludziom należy się zycie w luksusie. Nie wszyscy mogą w tym luksusie zyc, ja na przykład nie, ale hierarchowie tak, więc niech zyją. Niech trzymają swoje biblioteki w porządnych szafach bibliotecznych i maja duże, pojemne biurka. I niech nie nasladuja swego szefa, który ma kilka książek na krzyz, bo mu najwidoczniej nie są potrzebne. Nie ma się czym chwalić, niemniej w związku z tym niech sobie mieszka nawet w kawalerce! Poza tym na tych 300 metrach nie mieszka sam hierarcha, ale tez jego domownicy, czyli siostry prowadzące gospodarstwo, sekretarz etc. Czyli z 300 metrów robi się powierzchnia na osobe ok. 50-60 metrów! Co innego oczywiście, kiedy defraudowane są fundusze przeznaczone dla chorych dzieci, czy na inne cele. Tyle ze najpierw trzeba to udowodnić, a następnie przedstawić winnemu zarzuty sadowe, a nie klepać po próżnicy w brukowych wydawnictwach.
Obrazek użytkownika Avina

A JLB? Wiesz, Kalino, gdzie PF schował "Obras completas"?

????? Przeceniasz, Avino, moje wykształcenie. Po pierwsze primo - kto to jest JLB? Po drugie primo - co to są Obrae completae? Cokolwiek to jest jednak - PF pewnie odesłał Papie-emerytowi albo wyrzucił na makulaturę:)))
Obrazek użytkownika Avina

http://ekai.pl/papiez/audiencja/x68732/papiez-przyjal-wdowe-po-slynnym-pisarzu/

Ach, wiec to nie "Obrae completae" tylko hiszpańskie "Obras completas". Tak to jest, jak się nie zna jezyków...:)) To było dopiero miesiąc temu, a ja widziałam zdjecie gabinetu Francisa dużo wcześniejsze. Może więc dzieła Borgesa stanęły samotnie na samotnej półce w tym gabinecie? Pozdrawiam i idę myśleć, gdzie postawić kolejny regał w moim zbyt małym, bo 50-metrowym mieszkanku. Przydałoby mi się takich 300 metrów:)))
Obrazek użytkownika Avina

Wiem, że trudno, mam sporo w piwnicy, bo wstyd niektóre tytuły zostawić na ławce w parku, ale spalić sumienie nie pozwala.

Oto link do artykułu informującego, ze w Watykanie została otwarta Biblioteka im. Josepha Ratzingera zawierajaca zbior książek podarowany jeszcze przez Papę Benedykta XVI liczący tysiące dzieł teologicznych. http://archiczest.pl/news/w-watykanie-otwarto-biblioteke-im-josepha-ratzingera-jest-w-niej-m-in-ksiazka-biblioteki-niedzieli/

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]