Reklama

Ładowanie...

Watykan sądzi i będzie sądzony

22.11.2022
Czyta się kilka minut
Zdjęcie tajemnicy papieskiej ze „sprawy kardynała Becciu” sprawiło, że również inne osoby poczuły się zwolnione z milczenia. Czy kolejne procesy sądowe zdemaskują wstydliwe sekrety Watykanu?
Alessandra Tarantino/Associated Press/East News
L

Libero Milone jest holenderskim ekonomistą o włoskich korzeniach. Był jednym z głównych menadżerów Deloitte, korporacji zaliczanej do „światowej wielkiej czwórki” audytu finansowego, doradcą znanych międzynarodowych spółek i Światowego Programu Żywnościowego ONZ, członkiem stowarzyszeń księgowych i doradców we Włoszech, Anglii i Walii.

Na początku listopada złożył, wraz ze swoim najbliższym współpracownikiem, Ferrucciem Panicco, pozew cywilny przeciwko Stolicy Apostolskiej, domagając się ponad 9 mln euro odszkodowania za utracone zarobki i dobre imię oraz poniesione szkody na zdrowiu.

W 2015 r. Franciszek mianował Milonego pierwszym w historii „głównym rewizorem” Watykanu, odpowiedzialnym za skontrolowanie i uzdrowienie finansów państwa. Panicco został jego zastępcą. Rewizorzy mieli mieć dostęp do dokumentów finansowych wszystkich urzędów Stolicy Apostolskiej, a relację...

9559

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]