KRONIKA

20 – 27 stycznia

28.01.2014

Czyta się kilka minut

Treść wiary jest ta sama co zawsze, ale papież pokazuje ludziom, że Kościół nie skupia się na jej aspektach negatywnych, na zakazach, ale głosi każdemu człowiekowi coś dobrego, co może wpłynąć na życie każdego z nas. (Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ o „efekcie Franciszka” w rozmowie z TVP1 26 stycznia, przed wizytą ad limina polskich biskupów w Rzymie).


Polscy biskupi jadą do Watykanu. Na wizytę ad limina do Watykanu wybiera się ok. 90 hierarchów – zapowiedział kard. Kazimierz Nycz. W ramach przygotowań każdy biskup diecezji musiał sporządzić dokument o stanie diecezji, kurii, uczelni katolickich, seminarium duchownego, życia parafii i wspólnot; dokument ten na pół roku przed wizytą należało wysłać do poszczególnych Kongregacji i do samego papieża – wyjaśnił metropolita warszawski. Wizyta potrwa od 1 do 8 lutego. Biskupi, podzieleni na trzy grupy, złożą wizytę w sześciu Kongregacjach: Nauki Wiary, ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Poszczególnym grupom odwiedzającym dykasterie przewodniczyć będą: abp Józef Michalik, kard. Stanisław Dziwisz i abp Stanisław Gądecki. W mniejszych grupach biskupi odwiedzą kilkanaście innych urzędów watykańskich oraz złożą wizytę w II Sekcji Sekretariatu Stanu, która zajmuje się relacjami państwo–Kościół (grupie tej przewodniczyć będzie kard. Dziwisz). Z wszystkimi biskupami spotka się papież. Lutowa wizyta polskich biskupów ad limina Apostolorum (do progów Apostołów) odbędzie się po ponad ośmiu latach: poprzednia miała miejsce w listopadzie i grudniu 2005 r., a za pontyfikatu Jana Pawła II – w 1998 r.


Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. O to, by nie uważać podziałów w Kościele za zjawisko naturalne i nieuniknione, a także o zgodne proszenie Chrystusa, by wszyscy mogli podążać ku jedności, której On pragnie, zaapelował Franciszek 25 stycznia podczas II nieszporów święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Sprawowane one były w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami i kończyły 47. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wzięli w nich udział przedstawiciele innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich Rzymu.

W Polsce Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończyła Msza św. w praskiej katedrze odprawiona 26 stycznia pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera i z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich. „Mamy coraz większą świadomość, że nie jesteśmy powołani do rozdziału, ale do jedności” – mówił biskup warszawsko-praski. „Nie wolno głosić nam dobrej nowiny, jeśli nas to nie zbiera, jeśli nie doświadczamy w sobie siły tego, że ta prawda ciągnie nas ku sobie. Ewangelizacja i ekumenizm są ze sobą tak spięte, że tego się nie da rozerwać” – mówił z kolei w krakowskiej bazylice dominikanów bp Grzegorz Ryś.


XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Katolików i muzułmanów łączy to, że wierzą w Boga pokoju, miłości i miłosierdzia – to ważne przesłanie dla całej ludzkości, rozrywanej dziś tak wieloma konfliktami – mówił abp Henryk Hoser 25 stycznia podczas obchodów XIV Dnia Islamu. Spotkanie pod hasłem „Szerzenie wzajemnego szacunku przez edukację” wypełniły wspólne modlitwy, czytanie Biblii i Koranu oraz wykłady o tym, jak rozwijać dialog obydwu religii. W obchodach, które odbyły się w Domu Parafialnym przy katedrze na warszawskiej Pradze, uczestniczyli m.in. członkowie Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (skupiającego polskich Tatarów) i Ligi Muzułmańskiej w RP (zrzeszającej głównie muzułmanów z krajów arabskich), przedstawiciele Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce.


Czy papież wyemigrowałby, gdyby jako młody nie mógł znaleźć pracy? Takie pytanie zadali Franciszkowi młodzi podczas spotkania 19 stycznia w salezjańskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzymie. Papież odpowiedział: „Boga nie ma w sprawach przyszłościowych. Nigdy. To są diabelskie złudzenia. Bóg zawsze działa w teraźniejszości. Możemy tak powiedzieć. Bóg jest w przeszłości, jako pamięć. Ważną sprawą jest świadomość przeszłości. Tu liczy się rozmowa ze starszymi, ludźmi w podeszłym wieku. Wy, młodzi, rozmawiajcie ze starcami, słuchajcie ich. (...) Bóg jest obecny w teraźniejszości, w rzeczywistości, w wyzwaniach, które ona niesie. Tak bym odpowiedział. Czy Bóg jest w przyszłości? Jest w obietnicy: obiecuje ci pomóc. Jednak te sprawy uwarunkowane nie pomagają życiu duchowemu. Pytaj o teraźniejszość. Zawsze. Nie pomylisz się”.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2014