KRONIKA

2 – 8 października 2012

08.10.2012

Czyta się kilka minut

Na początku obrad Soboru większość biskupów była jeszcze dość konserwatywna. Później coś się w nich zmieniło. (...) Na koniec wstydzili się swej uprzedniej postawy do tego stopnia, że niektórzy zdobyli się nawet na swoistą samokrytykę, pytając, jakże mogli coś takiego napisać przed pięciu laty. (Wypowiedź prof. Philippe’a Chenaux, historyka z uniwersytetu laterańskiego w Rzymie, dla radia watykańskiego, 5 października 2012 r.)


Na szczególną rolę rodziny w dziele nowej ewangelizacji wskazał papież podczas Mszy św. inaugurującej XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Benedykt XVI zaznaczył, że rodziny są nie tylko przedmiotem, ale także i podmiotem głoszącym Dobrą Nowinę. Podczas liturgii papież ogłosił Doktorami Kościoła św. Jana z Avili i św. Hildegardę z Bingen.


Podsumowanie spotkania z Cyrylem I, przygotowania do Dnia Papieskiego i Rok Wiary były głównymi tematami zakończonego w Warszawie 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Abp Józef Michalik ocenił, że podpisane w sierpniu wspólne przesłanie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Katolickiego w Polsce przynosi już konkretne efekty, m.in. lepsze traktowanie Kościoła katolickiego przez Kościół prawosławny na Syberii oraz odczytanie Przesłania w katedralnym soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, czemu towarzyszyła transmisja telewizyjna. Wspomniał też o „marginalnych środowiskach w Polsce, krańcowo narodowych, politycznych”, które przesłanie krytykowały. Biskupi przypomnieli, że rozpoczynający się 11 października Rok Wiary ma ogarnąć całą Polskę: w każdej parafii nastąpi uroczystość jego rozpoczęcia i zamknięcia, w każdej parafii zostanie też rozprowadzony ozdobny egzemplarz dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Biskupi postanowili ustanowić funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam i wybrali na to stanowisko abp. Sławoja Leszka Głódzia. Abp Michalik zaznaczył w rozmowie z KAI, że jak dotychczas Episkopat nie ma zastrzeżeń do działalności tej telewizji, niemniej „życie niesie nowe okoliczności, potrzebny więc będzie ściślejszy związek i dialog z Konferencją Episkopatu”. Ponadto biskupi przyjęli list pasterski nt. zagrożeń ze strony grup i zjawisk pseudoreligijnych, w tym wróżbiarstwa, okultyzmu i satanizmu.


W sytuacji kryzysu kulturowego i ideowego budzą nasz niepokój wszystkie ataki na rodzinę i próby jej przedefiniowania jako luźnego związku – napisali polscy biskupi w liście na tegoroczny Dzień Papieski, który 14 października przebiegać będzie pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Episkopat Polski przypomina, że Polska pod względem przyrostu naturalnego spadła na 209. pozycję spośród wszystkich 222 państw świata. Zjawisko to nosi znamiona prawdziwej katastrofy – ubolewają hierarchowie. List został odczytany w kościołach 7 października.


Watykan poparł starania wspólnoty międzynarodowej mające na celu ułatwienie niewidomym bądź niedowidzącym dostępu do książek. Obecnie nawet w najbardziej rozwiniętych krajach tylko 5 proc. publikacji ukazuje się w formie dźwiękowej bądź jest drukowanych alfabetem Braille’a czy powiększoną czcionką. Sytuacja ta może się zmienić, jeśli uda się wypracować ogólnoświatowe porozumienie na temat własności intelektualnej w odniesieniu do publikacji dla niewidzących. Na ten temat obraduje w Genewie Światowa Organizacja Własności Intelektualnej. Na jej forum wystąpił watykański dyplomata abp Silvano Tomasi.


Rozpolitykowanie księży jest jednym z naszych ciężkich grzechów” – taką opinię wyraził ks. prof. Andrzej Szostek podczas zorganizowanej w Laskach pod Warszawą trzydniowej sesji „Kościół ubogi, wspólnotowy, służebny i otwarty według ks. Władysława Korniłowicza, ks. Tadeusza Fedorowicza i profesora Stefana Swieżawskiego”. Wielu księży w Polsce to ewangeliczni „błogosławieni cisi”, jednak to nie oznacza, że nie jest nam potrzebny rachunek sumienia – dowodził były rektor KUL. Wyraził również zastrzeżenia co do tezy o otwartości Kościoła. Kiedy jeszcze przed Soborem gościł na KUL ateista, prof. Tadeusz Kotarbiński, nikt się temu nie dziwił. Natomiast gdy ks. Szostek jako rektor tej uczelni zaprosił Andrzeja Olechowskiego, musiał wysłuchiwać uwag, jak śmiał kogoś takiego zaprosić. Organizatorem spotkania był Ośrodek Ekumeniczny im. Jana XXIII Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Warszawie przy współudziale Dominikańskiej Fundacji im. św. Jacka Odrowąża „Ponad granicami”.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2012