Reklama

Król Og

Król Og

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Wszystkie miasta od potoku Arnon aż do doliny Galaad poddały się Hebrajczykom. Stanął przeciw nim tylko Og, król Baszanu, z całym swoim ludem.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
P

Przegrał bitwę. Wzięto 60 miast opasanych wysokimi murami i bramami. Zdobywcy wytracili wszystkie męże, niewiasty i dzieci. A łupy i bydło podzielili między siebie. Niemal wszystka ziemia na wschód od rzeki Jordan została zdobyta. Potomkowie Jakuba zajęli też stolicę i pałac króla. W nim znaleziono żelazne łoże dla człowieka imponujących rozmiarów. Król, jak się dowiadujemy z Księgi, był ostatnim potomkiem gigantów, synem jednego z upadłych aniołów, którzy żyli przed potopem i parzyli się z ziemskimi kobietami. Z tego wynikło zepsucie i Bóg zarządził, by wody zalały ziemię.

O Ogu wspominają midrasze. Był tym nieproszonym gościem, który wspiął się po drabince prowadzącej do arki. Chroniło go to od utonięcia, ale dokuczał mu głód. Przysiągł, że będzie niewolnikiem rodziny Noego, jeśli tylko pozwolą mu przetrwać kataklizm. Dobry Noe codziennie karmił giganta. Ocalał. Są tacy, co...

3469

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]