Reklama

Próba trzecia: rozstanie

Próba trzecia: rozstanie

17.08.2020
Czyta się kilka minut
A

Abram powoli wędrował z Egiptu do ziemi Kanaan, bogaty w trzody, niewolników, złoto i srebro. Również Lot miał liczne stada. Było tych zwierząt tak dużo, że pastwiska nie mogły ich utrzymać. Musieli się rozejść. Abram zaproponował bratankowi, by wybrał sobie miejsce, w którym chce osiąść, mówiąc: jeśli chcesz iść na wschód, pójdę na zachód, jeśli wybierzesz kierunek północny, ruszę na południe. Lot wybrał ziemie nad rzeką Jordan, obfite w roślinność i wilgoć. Wyglądały jak rajski ogród. Morze Martwe wtedy jeszcze nie istniało. Bogate były Sodoma i Gomora. Tam mieszkali źli, grzeszni ludzie.

Kabaliści powiadają, że rozstanie miało w sobie coś ostatecznego. Oznaczało, że z potomków Abrama i Lota narodzą się inne narody i znajdą się wręcz w stanie wojny. Z Lota powstali Moabici, a żaden z Moabitów (poza Rut) nie mógł wejść do ludu Izraela. Rozstały się rodziny, ale też religie....

2883

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]