Reklama

Kraków żydowski

Kraków żydowski

16.01.2006
Czyta się kilka minut
Podtytuł tej książki brzmi sucho i mało zachęcająco: "Architektura publiczna Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie w latach 1868-1939. Po pierwsze jednak nie wyczerpuje on zawartości pracy, po drugie zaś - dzięki jej lekturze zarówno krakowianin, jak i przybysz z zewnątrz spojrzą w nowy sposób na wiele budowli nie tylko na Kazimierzu, niektóre z nich pewnie zauważając po raz pierwszy...
D

Data końcowa umieszczona w podtytule jest dla każdego oczywista; data początkowa wskazuje na epokę liberalizacji ustroju Austrii, kiedy konstytucja z grudnia 1867 roku, a następnie ustawa Sejmu Krajowego we Lwowie umożliwiły równouprawnienie Żydów. Przyjęto nowy statut krakowskiej gminy żydowskiej, w 1870 roku odbyły się wybory do jej władz. Był to także początek ożywionej działalności inwestycyjno-budowlanej, którą autorka szczegółowo omawia. Przed I wojną światową wzniesiono Szpital Żydowski przy ulicy Skawińskiej (silnie przekształcony, mieści dziś kliniki uniwersyteckie), przebudowano (w kilku etapach) Starą Synagogę, na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej stanął dom przedpogrzebowy, przy rogu Skawińskiej i Krakowskiej - potężna siedziba gminy projektu Henryka Lamensdorfa, a przy ul. Paulińskiej - budynek łaźni.

Na okładce książki znajduje się...

6141

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]