Reklama

Kowalski, pierwszy po Bogu

Kowalski, pierwszy po Bogu

05.06.2007
Czyta się kilka minut
K

Ks. GRZEGORZ RYŚ: - Kiedy czytam Pańskie eseje o Nietzschem, rodzi się we mnie przekonanie, że jego język i obrazy są niezwykle chrześcijańskie, ale przesłanie: absolutnie antychrześcijańskie.

KRZYSZTOF MICHALSKI: - Dlaczego antychrześcijańskie?

Pastylka nasenna

GR: - Ze wszystkimi używanymi przez Nietzschego pojęciami (przekraczania siebie, porzucania dawnego siebie) łączy się w chrześcijaństwie pojęcie słabości i grzechu - jemu nieznane. Wyrzucenie grzechu poza nawias prowadzi też do reinterpretacji śmierci Chrystusa - może nie antychrześcijańskiej, ale jakby obok jej zasadniczego sensu. W eseju o śmierci pisze Pan o umieraniu Chrystusa, komentując Ewangelię Mateuszową. Otóż czytałem kiedyś komentarz do tego tekstu, napisany przez Ursa von Balthasara. On wołanie: "Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił" odnosi...

24519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]