Reklama

Kowalski, pierwszy po Bogu

Kowalski, pierwszy po Bogu

05.06.2007
Czyta się kilka minut
K

Ks. GRZEGORZ RYŚ: - Kiedy czytam Pańskie eseje o Nietzschem, rodzi się we mnie przekonanie, że jego język i obrazy są niezwykle chrześcijańskie, ale przesłanie: absolutnie antychrześcijańskie.

KRZYSZTOF MICHALSKI: - Dlaczego antychrześcijańskie?

Pastylka nasenna

GR: - Ze wszystkimi używanymi przez Nietzschego pojęciami (przekraczania siebie, porzucania dawnego siebie) łączy się w chrześcijaństwie pojęcie słabości i grzechu - jemu nieznane. Wyrzucenie grzechu poza nawias prowadzi też do reinterpretacji śmierci Chrystusa - może nie antychrześcijańskiej, ale jakby obok jej zasadniczego sensu. W eseju o śmierci pisze Pan o umieraniu Chrystusa, komentując Ewangelię Mateuszową. Otóż czytałem kiedyś komentarz do tego tekstu, napisany przez Ursa von Balthasara. On wołanie: "Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił" odnosi...

24519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]