Reklama

Kosowo: Teatr odzyskany

Kosowo: Teatr odzyskany

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Nazwa oficjalna – Teatr Narodowy. Ale oni wolą mówić:...
Fot. Teatr Narodowy w Prisztinie
.

...„Teatr odzyskany”. Jako Serbowie musieli uciekać z Prisztiny po wojnie w 1999 r. Lecz wciąż chcieli grać, ponad podziałami.

– Wtedy byli tylko ludzie i lista płac. Nie mieliśmy budynku. Naszą własność stanowiła jedna szafka na buty – wspomina NENAD TODOROVIĆ. – Kiedy zostałem menedżerem teatru, postanowiłem: wrócimy do normalności.

W kraju, w którym „bezprzewodowo” oznacza „bez drutów kolczastych”, normalność też wygląda inaczej, np. jakieś dwa lata temu „normalnie” zrobiło się w miasteczku Orahovac (tam wystawiali sztukę Moliera). Serbowie i Albańczycy zaczęli się porozumiewać. Wciąż się nienawidzą, lecz przynajmniej żyją już razem.

– Nie mamy repertuaru, z którego cieszyliby się nacjonaliści. Wiemy, że polityka zabija kulturę – mówi Todorović, w którego teatrze premiery wypadają zwykle o tej porze, kiedy w całym Kosowie wyłącza się na dwie godziny prąd. Białe kable od agregatów łączą stół mikserski, konsolę oświetleniowca z głośnikami i reflektorami – niczym system podtrzymujący życie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]