Reklama

Kościół z ludzką twarzą

Kościół z ludzką twarzą

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Zbigniew Nosowski sklasyfikował katolików polskich (jego analizę opublikowała styczniowa "Więź" i "TP" nr 3/10). Naczelny "Więzi" z precyzją socjologa opisuje różne nurty ideowe w polskim Kościele.
M

Mam jednak wrażenie, że "polskie katolicyzmy", nie po raz pierwszy dyskutowane, to konstrukcje mocno teoretyczne, próbujące usystematyzować rzeczywistość kościelną, ale ją upraszczające. To raczej pewne style uprawiania publicystyki przez katolików. Zbyt często projektuje się klasyfikację w taki sposób, żeby wykazać, że jest się w środku pomiędzy jakimiś skrajnościami.

Osobiście nie mam zamiaru sytuować się w żadnym środku. Nie potrafię także odnaleźć się w żadnym z czterech typów Nosowskiego, szczególnie w Kościele twierdzy czy walki, ale także w Kościele prywatnym, bo nie wiem dokładnie, co ta "prywatność" miałaby oznaczać. W pełni akceptuję postawę dialogiczną, tylko dlaczego od razu wyodrębniać "katolicyzm dialogu"?

Otwarcie

Tak naprawdę istnieje według mnie tylko katolicyzm otwarty, bo jaki inny może...

10379

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]