Reklama

Ładowanie...

Z Kościoła wystąp!

23.08.2015
Czyta się kilka minut
Msza na zakończenie prezydentury Bronisława Komorowskiego była czymś oczywistym. To był z naszej strony gest przyzwoitości.
Bronisław Komorowski w rzymskim kościele Santa Maria della Vittoria, 30 października 2014 r. Fot. Jacek Turczyk / PAP
M

My zrobimy wszystko, żeby was z Kościoła wyrzucić” – telefon takiej mniej więcej treści otrzymał ks. Aleksander Seniuk po odprawieniu mszy świętej w kościele sióstr Wizytek w intencji „prezydenta Bronisława Komorowskiego, jego żony Anny i całej rodziny Komorowskich”. Kto nam groził wyrzuceniem ze wspólnoty kościelnej? Był to ksiądz katolicki, zapewne wyznawca czystości absolutnej.

Czy prezydent był u spowiedzi

Słowa księdza, który chce oczyszczać Kościół z takich ludzi jak koncelebranci mszy w kościele sióstr Wizytek, egzemplifikują tezę Konrada Sawickiego, który w „Tygodniku Powszechnym” (nr 32/15) zauważył, że w polskim Kościele zaczyna dominować „strategia wykluczania”. Nie jest to strategia zadekretowana, nikt jej nie poddał dyskusji ani nie przegłosował. Wątpię też, że jest ona przemyślana. Jest to strategia strażników wiary dla samej wiary. Oto...

12902

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]