Reklama

Ładowanie...

Kościół jest zamknięty. Druga część portretu abp. Jędraszewskiego

02.10.2022
Czyta się kilka minut
Do dziś nie może uwolnić się od sprawy abp. Paetza. Zaważyła ona na całej jego przyszłości – bo go złamała. Oto druga część portretu abp. Marka Jędraszewskiego.
Ilustracja: Michał Dyakowski dla „TP”
S

Sobota, 18 maja 2019 r. Za chwilę w poznańskim kościele pw. Michała Archanioła zacznie się msza, która za­inauguruje obchody stulecia elitarnego liceum – I LO im. Karola Marcinkowskiego.

Grupa byłych uczniów „Marcinka” zgromadziła się na chodniku opodal kościoła. Znad długiego na kilkanaście metrów transparentu wystaje rząd przeważnie siwych głów. „Wstyd nam za ciebie!” – głosi napis. Stojący obok trzymają kartki A4 z napisami: „tupet”, „rasizm”, „ksenofobia”, „homofobia”, „pycha”.

Przed świątynią widać inne napisy. Dwie starsze osoby podtrzymują wspartą na listwach flagę Polski: na białym tle ciemny krzyż, na czerwonym napis: „Tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.

Odprawiający mszę abp Marek Jędraszewski za kontrowersyjnego uchodzi w mieście dopiero od kilkunastu lat. Przez pięć dekad był wraz z rodziną częścią tutejszej elity. Rodzina...

25117

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]