Reklama

Kościół do przemyślenia

Kościół do przemyślenia

15.02.2011
Czyta się kilka minut
Wzywające do reform memorandum niemieckich teologów zdobywa w Europie coraz większe poparcie. Czy będzie oddziaływać także na Kościół w Polsce?
A

Apel zespołu ośmiu młodych teologów z czterech niemieckich uniwersytetów opublikował jako pierwszy bawarski dziennik "Süddeutsche Zeitung" 3 lutego. Wówczas figurowały pod nim 144 podpisy teologów i teolożek. Na stronie tej inicjatywy (memorandum-freiheit.de) po dziesięciu dniach jest już 247 podpisów, w tym 227 z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. To więcej niż pod głośną Deklaracją Kolońską, ogłoszoną w 1989 r., której punktem zapalnym było obejście przez Jana Pawła II zakorzenionych w lokalnej tradycji procedur mianowania metropolity kolońskiego. Ponad dwustu teologów wzywało wówczas do poszanowania przez Magisterium wolności badań teologicznych i większej przejrzystości w procedurach kościelnych.

Fragmenty memorandum "Kościół 2011: Konieczny przełom" (pełna wersja tutaj ):

1. Struktury uczestnictwa. "Co dotyczy wszystkich,...

15831

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]