Reklama

Kościół, czyli wspólnota

Kościół, czyli wspólnota

03.09.2013
Czyta się kilka minut
Wyrażenie „wspólnota chrześcijańska” zostało zamienione na „Kościół Boży”. Zmiana drobna, a jednak wywołuje zaskoczenie i pytanie o jej sens.
W

Większość z nas uczestniczyła zapewne w liturgii chrztu. Być może pamiętamy słowa, które celebrans wypowiada po dialogu z rodzicami (gdy jest to chrzest dzieci) i chrzestnymi, przedstawiającymi kandydata czy kandydatkę: „(tu pada imię), wspólnota chrześcijańska przyjmuje Cię z wielką radością...”. Otóż, już niedługo słuchać będziemy słów nieco innych: „(imię), Kościół Boży przyjmuje Cię z wielką radością...”.
Pod koniec sierpnia katolickie portale informacyjne w różnych stronach świata obiegła wiadomość o tej zmianie, wprowadzonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Sprawa nie jest jednak nowa: dekret Kongregacji informuje, że Benedykt XVI zdecydował o wprowadzeniu tej zmiany 28 stycznia br. Sam dekret nosi datę 22 lutego, zaś wszedł w życie 31 marca, więc już za pontyfikatu papieża Franciszka, co oznacza, że nie miał on obiekcji wobec tej decyzji swego...

4756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]