Reklama

Ładowanie...

Koronawirus pustoszy Chiny

Koronawirus pustoszy Chiny

23.12.2022
Czyta się kilka minut
Obraz roku 2022: Obserwatorzy przewidują, że nadchodzi czas próby dla jedynowładztwa Xi Jinpinga, który politykę „zero covid” firmował i przedstawiał jako skuteczniejszą od zachodniej.
XU CONGJUN / AP / EAST NEWS
Z

Zakazi się nawet 60 proc. Chińczyków, a liczba zmarłych może sięgnąć miliona – tak eksperci z Hongkongu oceniają skutki wycofania się władz w Pekinie z polityki „zero covid”, która polegała na ścisłej izolacji chorych i osób „z kontaktu”. Powstały ośrodki odosobnienia, zamykano budynki, osiedla, a w końcu całe miasta – jak Szanghaj. Społeczeństwo musiało się nieustannie testować, każdy musiał mieć w telefonie zielony kod zdrowotny – bez tego niemożliwe były zakupy czy skorzystanie z komunikacji. W efekcie większość populacji ze względu na brak kontaktu z wirusem jest na niego nieodporna; poza tym stosowana w Chinach szczepionka jest mało skuteczna.

Po listopadowych protestach – a także ze względu na zadyszkę gospodarki – Pekin poluzował niektóre zasady, szczegółowe rozwiązania pozostawiając władzom lokalnym. W niektórych miastach zlikwidowano część punktów testujących, ale ponieważ do korzystania z metra nadal potrzebny jest negatywny wynik, przed pozostałymi powstają gigantyczne kolejki. Wielu ludzi boi się wychodzić z domów ze strachu przed zakażeniem; inni są zmuszani do pracy nawet z objawami zakażenia.

Obserwatorzy przewidują, że nadchodzi czas próby dla jedynowładztwa Xi Jinpinga, który politykę „zero covid” firmował i przedstawiał jako skuteczniejszą od zachodniej. Musi teraz pogodzić „nieomylność” z koniecznością wdrożenia nowej strategii i – być może – przyjęcia pomocy zagranicznej.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]