Reklama

Konsumpcja świętych obrzędów

Konsumpcja świętych obrzędów

30.07.2012
Czyta się kilka minut
Co mocniej przemawia do człowieka – cud czy kawałek chleba? Wydawać by się mogło, że cud albo, jak chce Biblia, znak. Nie zawsze jednak. Jezus mówi: „Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego że jedliście chleb do sytości”.
A

A więc świadkowie owego nadzwyczajnego wydarzenia nie zrozumieli, o co w nim chodzi. Nie odczytali znaczenia, wymowy tego faktu. Interesowało ich co innego. Oto zjawił się ktoś, kto potrafi więcej od innych, i nadarza się okazja, żeby wykorzystać to do własnych celów. Nie, wcale nie do czegoś złego. Przecież dobrze jest być najedzonym i wyspanym.

Przeszkoda, na jaką natknął się Jezus w kontaktach z ludźmi, też nie była czymś nadzwyczajnym. W swoim czasie w podobnym położeniu znalazł się Mojżesz. Kiedy przemierzającym pod jego przywództwem pustynię wędrowcom zagląda w oczy głód, podnoszą oni bunt. Występują przeciw temu, kto ich ocalił. W chwili desperacji chcą wracać tam, skąd przyszli – do domu niewoli, który zaczyna się im jawić jako kraj mlekiem i miodem płynący.

Ani więc cudowne rozmnożenie chleba, ani manna i obfitość przepiórek spadających z nieba nie były w...

2650

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]