Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kongo: epidemia eboli dotarła do miasta

Kongo: epidemia eboli dotarła do miasta

17.05.2018
Czyta się kilka minut
Około 300 tys. mieszkańców liczy Mbandaka, w której potwierdzono pierwsze zachorowanie na gorączkę krwotoczną ebola.
Pracownik służby medycznej w szpitalu w Bikoro, 12 maja 2018 r. / FOT. MARK NAFTALIN / AFP PHOTO /UNICEF/ EASTNEWS
Pracownik służby medycznej w szpitalu w Bikoro, 12 maja 2018 r. / FOT. MARK NAFTALIN / AFP PHOTO /UNICEF/ EASTNEWS
W

Władze Demokratycznej Republiki Konga ostrzegły w środę, że ogłoszona kilka dni temu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) epidemia wkroczyła właśnie w nową, groźniejszą fazę. 

Dotąd utrzymywano, że opanowanie epidemii – której pierwsze ogniska zanotowano pięć tygodni temu w okolicach miejscowości Bikoro w północno-zachodniej części kraju – zajmie najwyżej cztery miesiące. Teraz, choć oficjalnie potwierdzono tylko kilka przypadków wirusa (procedura laboratoryjna trwa kilkadziesiąt godzin), zarejestrowano już 42 podejrzane przypadki. Zmarły 23 osoby.

Kongo ma największe w świecie doświadczenie walki z Ebolą. Ubiegłoroczną epidemię opanowano w kilka tygodni, jednak wtedy choroba zaatakowała w trudno dostępnym regionie kraju. Teraz władze mogą obawiać się dwóch rzeczy: w pierwszej kolejności znacznego wzrostu liczby przypadków eboli w Mbandace, w drugiej – trudności logistycznych, ponieważ w mieście o wiele trudniej jest izolować zarażonych wirusem. Już teraz pracownicy WHO ustalają miejsca pobytu ponad 4 tys. ludzi, którzy mogli mieć kontakt z nosicielami eboli.

Co gorsza, Mbandaka jest położona nad rzeką Kongo, najważniejszym korytarzem komunikacyjnym kraju – tylko kilka dni rejsu dzieli miasto od Kinszasy i Brazaville, stolicy sąsiedniej Republiki Konga, w których łącznie mieszka ok. 13 mln ludzi. Nowe ognisko epidemii w którymś z tych miast – to scenariusz, który urzędnikom WHO mógł się do tej pory śnić tylko w najgorszych koszmarach.

Mbandaka została już objęta kwarantanną, zaś do Kinszasy dotarło w środę 4 tys. szczepionek przeciw eboli, która, choć oficjalnie jest wciąż w fazie testowej, okazała się skuteczna podczas poprzednich epidemii. Nawet tu piętrzą się jednak trudności: szczepionkę należy przechowywać w temperaturze poniżej minus 60 stopni, co w tropikalnym kraju, gdzie często występują przerwy w dostawie prądu, bywa w praktyce niemożliwe.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]