Reklama

Ładowanie...

Kompleks polski

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Wioletta Grzegorzewska, pisarka: Prowincja zawsze była wyrazista i buńczuczna. Chłop prowadził nieustanną wojnę z panem, plebanem i wszelką władzą. To temat na miarę nowej wersji „Zniewolonego umysłu”.
Wioletta Grzegorzewska, lipiec 2017 r. JOANNA SIDOROWICZ
W

W „Stancjach”, swojej drugiej powieści, pisze o młodej dziewczynie po przeprowadzce z małej miejscowości Hektary do Częstochowy. Tłem jest transformacja ustrojowa, rodzenie się kapitalizmu, ale też zmaganie się bohaterki z miłością i ciałem oraz oswajanie się z miastem. Powieść jest kontynuacją świetnie przyjętych i nagradzanych „Gugułów”, w których Grzegorzewska opisała polską wieś lat 80. XX wieku. Angielski przekład „Gugułów” („Swallowing Mercury”), dokonany przez Elizę Marciniak, był nominowany w tym roku do Międzynarodowej Nagrody Bookera – prestiż rzadko przytrafiający się polskiej prozie.

 

WIOLETTA GRZEGORZEWSKA: Mogę zacząć? Boję się, że „Guguły” przysłonią „Stancje”. Że tamta narracja, bardziej wyrazista, ale wcale nie lepsza, przyćmi moją drugą książkę. Wiedziałam, że pomysł kontynuacji będzie ryzykowny, ale musiałam podjąć ryzyko,...

17955

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]