Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kod Petrusa Christusa

Kod Petrusa Christusa

12.12.2017
Czyta się kilka minut
Ten obraz narodzenia Pana jest głębokim traktatem, gęstym od znaczeń i symboli. Nie zatrzymujcie się na powierzchownym zachwycie.
Petrus Christus „Boże Narodzenie”, ok. 1450, National Gallery of Art w Waszyngtonie / NATIONAL GALLERY OF ART
Petrus Christus „Boże Narodzenie”, ok. 1450, National Gallery of Art w Waszyngtonie / NATIONAL GALLERY OF ART
B

Boże Narodzenie” Petrusa Christusa z National Gallery of Art w Waszyngtonie cieszy oko harmonią form i barw. Jest jednak czymś o wiele więcej niż rodzajową sceną rodzinną w anielskiej asyście. Flamandzkie arcydzieło kryje też złożoną tkankę znaczeń i teologicznych odniesień, obejmujących całe doświadczenie historii zbawienia.

Barwy

Źródłem ikonografii obrazu jest tradycja Kościoła oparta przede wszystkim na opisie zawartym w Ewangelii wg św. Łukasza. W obrazie jest jednak istotna różnica w stosunku do ewangelicznego opisu, gdzie czytamy: „nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie” (Łk 2, 6-7). W obrazie ­Petrusa Christusa Jezus leży nie w żłobie, lecz na ziemi, co w sztuce późnego średniowiecza często miało miejsce, a inspirowane było popularną wówczas...

16187

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ptaki (gęsi? żurawie?) w trójkącie nieba pomiędzy krokwiami a belką pewnie też coś znaczą. Siedem leci w kluczu na lewo od suchego konaru, ponadto są jeszcze dwa po prawej stronie i chyba jeden (o ile to ptak, a nie zabrudzenie) samotny z prawej strony na wysokości pniaka. Czyli w sumie 10, chociaż symetria klucza wymagałaby jeszcze trzech do kompletu. Jeden może być niewidoczny za konarem, ale trzy raczej nie. Może te "luźne" właśnie się odłączyły? Ciekawe, czy ktoś pokusił się o interpretacje tego motywu.

trafiłem na lepszej jakości reprodukcję, na której widać, że ptaki lecące oddzielnie (poza kluczem) to jakiś inny gatunek, z krótszą szyją, w samym kluczu natomiast źle policzyłem brakujące ptaki - wystarczą dwa do kompletu i, owszem, mogą być ukryte za konarem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]