Reklama

Koalicja jako układanie klocków

Koalicja jako układanie klocków

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Już sobie obiecałem, że nie będę narzekać z góry na przyszły rząd, ale nie mogę wytrzymać. Telewizja ogłosiła z wielkim halo, że dotarła do planów przebudowy rządu przez Platformę Obywatelską. Pojawiły się wykresy i nowe nazwy ministerstw. PO chce stworzyć cztery grupy ministerstw, jedne połączyć ze sobą, inne rozdzielić i wszystko od razu będzie w Polsce lepiej. Z tej okazji pragnę zwrócić uwagę na kilka kwestii.
P

Przekonanie, że przebudowa struktury rządu spowoduje zmianę - i to istotną - jego działania, jest raczej mylne, ale nawet gdyby było trafne, stanowiłoby wyraz radykalnie racjonalistycznego myślenia. Nie jestem, jak wielu prawicowców i konserwatystów, zawziętym wrogiem wszelkiego racjonalizmu i nie uważam, że świat schodzi na psy co najmniej od czasów Kartezjusza, ale nie wierzę w racjonalną naturę rzeczywistości politycznej i dlatego nie jestem przekonany, że zmiana struktury rządu przyniesie w ogóle jakiekolwiek skutki. Oczywiście, każda lepsza organizacja danej instytucji jest na ogół bardziej skuteczna od gorszej, ale rząd jest tak olbrzymią instytucją, że bardzo trudno powiedzieć w tym przypadku, co jest lepsze, a co gorsze. Więc nie ufajmy zapewnieniom, że lepsze organizacyjnie ministerstwa będą lepiej pracowały. Albo lepiej, albo gorzej. Albo będzie pogoda, albo deszcz...

3742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]