Klerykalizm Platformy

Ani w trakcie kampanii wyborczej, ani po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich nikt się nie skarżył na to, żeby w kościele jakiś ksiądz źle się wypowiadał o Jarosławie Kaczyńskim i jego partii. Zdarzyły się natomiast przypadki, że w złym świetle przedstawiano Bronisława Komorowskiego i jego ugrupowanie. Sławomir Nowak, kierujący sztabem wyborczym kandydata PO stwierdził po wyborach, iż "zaangażowanie kleru przeciw nam to istotny agregat nagatywnych sił, z którymi musieliśmy się zmierzyć (...) a Kościół popełnił duży błąd, przekraczając granice zaangażowania politycznego".

11.07.2010

Czyta się kilka minut

Również Janusz Palikot uderzył w podobne tony domagając się od swoich partyjnych kolegów zajęcia się duchownymi, a nie nim ("Nie zrzucajcie wszystkiego na Palikota, tylko też się trochę zajmijcie klerem"). Nie zawahał się nawet obwieścić, że "Wygrana Komorowskiego, to wygrana z klerem". Zabrakło mi jeszcze "Niech moc będzie z nami", skoro pojawiły się w tym dyskursie "agregaty negatywnych sił".

Nie dziwi mnie, że wśród niektórych członków PO pojawiała się frustracja postawą pewnej części polskich duchownych; dziwi mnie jednak taki konfrontacyjny styl, i biało-czarny schemat, który dotąd przypisywali przeważnie swoim politycznym konkurentom. Po pierwsze, utrudnia on a nie ułatwia budowanie zgody ponad podziałami nowemu prezydentowi, który w wyborach nie ukrywał, że jest katolikiem; po drugie utwierdza lęki związane z projektem liberalnym wśród katolików uczonych od dziecka, że liberał to Żyd, mason i jezuita (!), po trzecie stygmatyzyje katolików należących bądź sympatyzujących z PO. Jeśli "wygrana Komorowskiego jest "wygraną z klerem", to ja nie czuję się uczestnikiem tej walki. Podobnie jak wielu moich kolegów w koloratkach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023).