Reklama

W rezerwacie

W rezerwacie

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Festiwal polskich debiutów filmowych "Młodzi i film pomyślany został jako impreza dowartościowująca coś, co w świadomości przeciętnego widza kinowego praktycznie nie istnieje.
Kadr z filmu Xawerego Żuławskiego „Chaos”
"

"Młode" polskie filmy przemykają przez ekrany niezauważone, w śladowej liczbie kopii, przy minimalnej promocji, często po kilku latach leżakowania na półkach. Nie pomagają nagrody na festiwalach ani szeptany PR. W zgiełku tytułów wchodzących każdego miesiąca na ekrany dziennikarze wybierają te najbardziej przebojowe albo najbardziej inspirujące artystycznie, a polskie kino rzadko zalicza się do którejś z tych kategorii. Od lat mówi się, że nasze filmy są za mało sexy, że odstają realizacyjną sprawnością od filmów z zagranicy i nie potrafią nawiązać bliższego kontaktu z widzem. Te wszystkie "przeklęte problemy" nabierają szczególnie destrukcyjnej mocy w przypadku twórców stawiających pierwsze kroki. Podcinają im skrzydła, zanim zdołają się w pełni rozwinąć. Uczą konformizmu i kalkulowania.

Koszaliński festiwal pokazał frustrację młodego środowiska filmowego....

7087

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]