Reklama

Kiedyś nadejdzie nasz czas

Kiedyś nadejdzie nasz czas

09.09.2008
Czyta się kilka minut
Podobnie jak Polacy, Gruzini wiele razy w swej historii stawiali na Europę. Polakom w końcu się udało. Gruzinom jak dotąd nie.
W

W  1945 r. Ksawery Pruszyński napisał opowiadanie "Cień Gruzji". Choć powstało ponad 60 lat temu, jest nieoczekiwanie aktualne.

Występuje w nim dwóch bohaterów: polski dziennikarz Jan Garnysz i przebywający na emigracji we Francji gruziński polityk Uwaliszadze. Jan przypomina autora: walczył na Zachodzie, po wyzwoleniu Paryża miał niespełna 40 lat, jak Pruszyński. Pierwowzorem Uwaliszadzego był zapewne Noe Żordania, premier i prezydent Gruzji (1918-21), a potem przywódca uchodźczych struktur państwowych, starszy o pokolenie (ur. 1869).

"- A więc - zauważył Jan - pan się lepiej czuje od czasu, gdy pan przestał być premierem?

Czarne oczka Uwaliszadze napełniły się radością: - O, tak - powiedział z przekonaniem - o, tak! (...)

- I dlatego pan właśnie odszedł?

Twarz Uwaliszadze ścięła się nagle i ...

8089

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]