Reklama

Ki Tece

Ki Tece

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Ks. Pwt 21, 10 - 25, 19
A

Amalekici są odwiecznymi wrogami Izraela. Zniknęli, ale ich imię pozostało symbolem wrogości. Gdy współcześni ortodoksi opisują konflikt z Arabami, nie używają słowa Arab, mówią: Amalekici. Gdy rabini i cadycy wspominają czasy wojny, nie mówią Niemcy, są tylko Amalekici. Dlaczego tak czynią? Po pierwsze, tak naucza Tora, gdzie napisane jest: "wojna jest między Panem a Amalekitami, z pokolenia w pokolenie!". Wojna ta się nie skończyła i trwać będzie, póki lud Izraela nie osiądzie w spokoju i zgodnie z wolą Boga "w tej ziemi". Ta wojna toczy się z różnymi narodami, ruchami politycznymi, ale wszystkie nazywane są tak samo. Perspektywa pokoju jest odległa, nam nieznana.

Po drugie, ortodoksyjni Żydzi uważają, że cały opis historii nazywanej przez nas świecką daje się ująć językiem biblijnym. Nie są potrzebne współczesne nazwy: komunizm, faszyzm, Arabowie, Niemcy,...

4609

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]