Reklama

Każde życie to historia

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Życie człowieka to historia, trzeba tylko ją opowiedzieć, poukładać. Nie ma nieciekawych historii: wiek XX sprawił, że bodaj każda z osób z odchodzącej już generacji ma jakąś swoją opowieść. W archiwum Ośrodka "Karta leżą setki płyt CD, DVD i starych taśm magnetofonowych. Na każdej - czyjeś życie.
fot. KNA-Bild
W

Wszystko zaczęło się w czasach, które dla obecnych maturzystów są już rozdziałem w podręczniku historii. - Był rok 1987 - wspomina Katarzyna Madoń-Mitzner, która w Ośrodku "Karta" kieruje dziś zespołem tzw. Historii Mówionej. - Zaczęliśmy tworzyć Archiwum Wschodnie, szukać Polaków represjonowanych przez ZSRR, głównie deportowanych z Kresów czy zesłanych do łagrów. Nagrywaliśmy ich relacje na taśmy i spisywaliśmy. Wtedy była to działalność nielegalna i najpierw trzeba było przede wszystkim zdobyć zaufanie ludzi.

Tak zebrano ponad tysiąc relacji, które obecnie są digitalizowane. Celem "Karty" było wtedy - jakkolwiek górnolotnie to nie zabrzmi - zachowanie od zapomnienia prawdy o prześladowaniach w czasach komunizmu. Potem komunizm się skończył, cel pozostał.

Program "Historia Mówiona" Ośrodka oficjalnie ruszył w 2003 r. Nie znaczy to, że między...

7342

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]