Reklama

Każde życie to historia

Każde życie to historia

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Życie człowieka to historia, trzeba tylko ją opowiedzieć, poukładać. Nie ma nieciekawych historii: wiek XX sprawił, że bodaj każda z osób z odchodzącej już generacji ma jakąś swoją opowieść. W archiwum Ośrodka "Karta leżą setki płyt CD, DVD i starych taśm magnetofonowych. Na każdej - czyjeś życie.
fot. KNA-Bild
W

Wszystko zaczęło się w czasach, które dla obecnych maturzystów są już rozdziałem w podręczniku historii. - Był rok 1987 - wspomina Katarzyna Madoń-Mitzner, która w Ośrodku "Karta" kieruje dziś zespołem tzw. Historii Mówionej. - Zaczęliśmy tworzyć Archiwum Wschodnie, szukać Polaków represjonowanych przez ZSRR, głównie deportowanych z Kresów czy zesłanych do łagrów. Nagrywaliśmy ich relacje na taśmy i spisywaliśmy. Wtedy była to działalność nielegalna i najpierw trzeba było przede wszystkim zdobyć zaufanie ludzi.

Tak zebrano ponad tysiąc relacji, które obecnie są digitalizowane. Celem "Karty" było wtedy - jakkolwiek górnolotnie to nie zabrzmi - zachowanie od zapomnienia prawdy o prześladowaniach w czasach komunizmu. Potem komunizm się skończył, cel pozostał.

Program "Historia Mówiona" Ośrodka oficjalnie ruszył w 2003 r. Nie znaczy to, że między...

7342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]