Reklama

Katolicyzm obojętnych

Katolicyzm obojętnych

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Styczniowa "Więź" reanimuje rozmowę o polskim Kościele: jak wygląda jego mapa ideowa; co łączy, a co dzieli jego członków; czy linie jedności i podziału pozostają niezmienne mimo upływu lat, czy miejsce starych zajmują nowe. Próba jest pożyteczna; czytając otwierający dyskusję tekst Zbigniewa Nosowskiego, jak i głosy poszczególnych jej uczestników, myślałem o tym, gdzie na zaproponowanej mapie (a właściwie mapach) mógłbym usytuować samego siebie i ludzi, wśród których żyję: tych, których co niedzielę spotykam w kościele, tych, z którymi od czasu do czasu przy piwie rozmawiam o wieczności, Bogu i cierpieniu, a także tych, z którymi stykam się w innych sytuacjach, i mam wrażenie, że nie są ludźmi całkiem bezreligijnymi, choć w ich życiu "religia" i "Kościół" to pojęcia raczej z dalekiego planu.
W

W debacie "Więzi" biorą udział osoby zawodowo zajmujące się komentowaniem rzeczywistości; rozumiem, że redakcja sama narzuciła sobie takie ograniczenie. Reprezentują bardzo różne środowiska, i to może jest najciekawsze: w niektórych wypowiedziach wyraźnie dochodzą do głosu resentymenty, dawne i nowe niechęci, ale nie ma złośliwości i nie ma (no, prawie nie ma) takich gestów, które by można interpretować jako załatwianie osobistych porachunków. To dość istotna zmiana w stosunku do debat, które się toczyły wcześniej, czy to wokół książki Jarosława Gowina "Kościół po komunizmie", czy przy okazji licznych ankiet poświęconych polskiemu katolicyzmowi. Jedyne, co martwi, to nieobecność głosów kobiecych.

Jak zatem widzę siebie? Chyba najbliżej mi do tej grupy, którą Tomasz P. Terlikowski nazywa "soborowym katolicyzmem dialogu", choć charakterystyka, jaką dołącza do...

3525

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]