Reklama

Ładowanie...

Katoliccy eksperci od seksu

12.08.2022
Czyta się kilka minut
W Kościele powraca debata nad moralną oceną antykoncepcji. Kluczowe pytanie brzmi: kto powinien mieć w niej decydujący głos?
EAST NEWS
P

Pytanie o moralną dopuszczalność (lub niedopuszczalność) stosowania sztucznych metod antykoncepcji jest jednym z tych, które wzbudzają największe kontrowersje i zainteresowanie także poza środowiskami teologicznymi. Kwestia dotyczy bowiem bezpośrednio ważnej, intymnej sfery życia większości chrześcijan.

Od czasu encykliki „Humanae vitae”, ogłoszonej przez Pawła VI, sprawa wydawała się na poziomie kościelnego magisterium rozstrzygnięta. Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, był jednym z nielicznych biskupów zdecydowanie w tamtym czasie wspierających podtrzymaną w dokumencie negatywną ocenę antykoncepcji. Benedykt XVI nie zamierzał zmieniać linii poprzedników. Za czasów pontyfikatu tych papieży Urząd Nauczycielski Kościoła starał się nie dopuścić do jakiejkolwiek debaty na ten temat.


CZYTAJ TAKŻE:

...

5436

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]