Reklama

Duszyczki, poganie i pensje

Duszyczki, poganie i pensje

05.09.2006
Czyta się kilka minut
Najstarsi uczniowie nie pamiętają już szkoły bez katechetów i czasów, gdy katechizacja odbywała się przy parafii. Czy religia w szkole sprawdza się jako sposób chrześcijańskiego wtajemniczenia?.
rys. M. Owczarek
W

Wprowadzenie religii do szkół w 1990 r., oficjalnie na prośby rodziców, miało umożliwić objęcie nauczaniem młodzieży, która nie chodziła już na katechizację do parafii. Nie przyniosło to jednak spodziewanych efektów. Mimo że na religię oficjalnie uczęszcza ponad 93 proc. młodzieży, trudno mówić o pogłębieniu formacji młodych katolików. Ks. Jacek Grabowski z Wydziału Nauki Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej przypomina, że założyciel ruchu oazowego i kandydat na ołtarze ks. Franciszek Blachnicki ostrzegał przed powrotem katechezy do szkół: "Zamiast wejść w inicjację chrześcijańską, wejdziemy w wiedzę religijną". - I w tym kierunku zmierzamy - mówi ks. Grabowski.

Przedmiot - michałek

Ale również poziom tej wiedzy pozostawia wiele do życzenia. Katecheci, którzy mają ambicję przekazać uczniom jakieś podstawy teologii, dogmatyki...

12934

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]