Reklama

Jonatan, syn królewski

Jonatan, syn królewski

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Jonatan, najstarszy syn Saula, prowadził dzielnie wojska ojca przeciw Filistynom i on spowodował, że ci uciekali z ziem należnych Izraelowi.
C

Cieszył się olbrzymim uznaniem wśród swoich. Nawet jego królewski ojciec musiał się z tym liczyć. Nie mógł go zabić, gdy ten razu pewnego bezwiednie złamał wydany przez ojca zakaz. Wydawał się być świetnym kandydatem na następcę tronu, który zapewni powstanie mocnej dynastii i tym samym zorganizowanie stałego i jedynego ośrodka władzy Izraelczyków.

Sytuacja zmieniła się nagle wraz z zwycięstwem Dawida nad Goliatem. Gdy młodzieniec liskowaty na obliczu składał u stóp króla głowę giganta, Jonatan (imię jego oznacza „Pan dał”) popadł w zauroczenie nim, albo jak czytamy w Biblii, „dusza Jonatanowa spoiła się z duszą Dawidową” i „umiłował go Jonatan, jak duszę swoją”. Saul tego dnia zabrał ze sobą młodego i stał się mu drugim ojcem. Jonatan natomiast zawarł z nim przymierze. Na znak tego przekazał Dawidowi swój płaszcz, „szaty swoje, aż do miecza swego, i aż do pasa swego...

3295

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]