Reklama

Ładowanie...

Johann Sebastian Bach: "Cantatas 23"

13.06.2004
Czyta się kilka minut
Z tylnego siedzenia taksówki pięćdziesięcioletni mężczyzna ze znużeniem przygląda się rozświetlającym azjatyckie miasto reklamom. Nie, to nie początek Między słowami. Mężczyzna nazywa się Peter Kooij, jest jednym z najbardziej zasłużonych wykonawców muzyki barokowej, choć jego kariera wydaje się zbliżać do końca. Przyleciał do Tokio pracować nad kolejną płytą.
N

Nagranie dwustu ocalałych kantat lipskiego Kantora udało się dotąd jedynie gigantom: Nikolausowi Harnoncourtowi i Gustavowi Leonhardtowi, którzy poświęcili na to niemal ćwierć wieku. Masaaki Suzuki i założone przezeń Bach Collegium Japan swój komplet nagrywają od dziewięciu lat i nie zbliżyli się jeszcze do połowy. Najambitniejszy w dzisiejszym świecie projekt bachowski realizują Japończycy - tak, wydawałoby się, odlegli kulturowo, historycznie i geograficznie... Ich wykonania ujmują muzyczną i religijną kompetencją; żarliwością, której czasem brakuje “mdłym i lekkostrawnym" (jak chce Stefan Rieger) dyrygentom flamandzkim.

Prezentowane tu kantaty nie należą ani do najbardziej znanych, ani najczęściej wykonywanych. Pochodzą z roku 1724, powstały więc na początku lipskiego okresu życia kompozytora. Pierwsza na płycie (“Meine Seel erhebt den Herren", nr 10) to w...

2596

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]