Reklama

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Weinen, Klagen, Sorgen, Sagen (“Płacze, jęki, troski, lęki") - a więc znów jesteśmy wśród lamentacji. Los zrządził, że wkrótce po omawianym tu Lamento Magdaleny Koženej ukazała się nowa płyta Bachowska Philippe'a Herreweghe. Także tu opłakiwanie, dominujący motyw pierwszego utworu, okazuje się nie trwać wiecznie.
P

Po jednej z piękniejszych “Sinfonii" lipskiego kantora - jak to często bywa, z obojem jako najważniejszym instrumentem solowym - słyszymy przejmującą pieśń skargi, chór, który zresztą kompozytor wykorzysta ponownie pod koniec życia pisząc “Crucifixus" do Mszy h-moll. Alt (Daniel Taylor) śpiewa w recytatywie, że trzeba przetrwać wiele ucisków, by wejść do Królestwa Bożego. Kolejne arie prowadzą jednak do przemiany smutku w radość, w ostatniej, “Sei getreu", już na samym początku trąbka przywołuje melodię chorału “Jesu, meine Freude". Także kompozycje następujące po kantacie tytułowej: surowe de profundis “Aus tiefer Not schrei ich zu dir" i wyrafinowane, dwuczęściowe “Die Elenden sollen essen" łączy z poprzedniczką temat smutku i pocieszenia. Centralne przesłanie zdaje się wyrażać przypadająca w środku płyty aria tenoru “Ich höre mitten in den Leiden": “Słyszę wśród mego...

2111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]