Reklama

Ładowanie...

"Bach Cantatas, BMV 82, 199"

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Mój znakomity kolega i osobisty przyjaciel, wybitny opiekun naukowy i przewodnik po świecie ducha, ma dwie jedynie wady. Pierwszą jest (przyznajmy: często uzasadniona) niechęć do księży-poetów. Drugą - dość specyficzne kryterium kupowania płyt. To, że da się namówić na kantaty w wykonaniu Lorraine Hunt Lieberson, wydaje mi się, niestety, całkowicie nieprawdopodobne.
P

Przede wszystkim płyta jest bardzo krótka, nieco powyżej pięćdziesięciu minut, on zaś decyduje się na zakup niemal wyłącznie wtedy, gdy wydawca gwarantuje mu co najmniej siedemdziesiąt minut słuchania. Po drugie, mezzosopranistka śpiewa tu jedne z najbardziej znanych bachowskich kantat: “Ich habe genug" i “Mein Herze schwimmt im Blut" - jak go znam, zdążył się już przywiązać do wykonań Nancy Argenty, a poza tym jest wszak posiadaczem kompletu nagrań Harnoncourta i Leonhardta. No i wreszcie, mój mistrz jest człowiekiem przekornym: fakt, że namawiam go od kilku tygodni, utwierdzi go jedynie w uporze.

A przecież wśród Bachowskich interpretacji dawno nie słuchałem równie intrygującej. Dziś nikt już tak nie śpiewa i mało kto gra: “The Orchestra of Emmanuel Music", w odróżnieniu od barokowców, korzysta z instrumentów współczesnych, głos Lorraine Hunt brzmi bardzo...

2565

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]