Reklama

"Bach Cantatas, BMV 82, 199"

"Bach Cantatas, BMV 82, 199"

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Mój znakomity kolega i osobisty przyjaciel, wybitny opiekun naukowy i przewodnik po świecie ducha, ma dwie jedynie wady. Pierwszą jest (przyznajmy: często uzasadniona) niechęć do księży-poetów. Drugą - dość specyficzne kryterium kupowania płyt. To, że da się namówić na kantaty w wykonaniu Lorraine Hunt Lieberson, wydaje mi się, niestety, całkowicie nieprawdopodobne.
P

Przede wszystkim płyta jest bardzo krótka, nieco powyżej pięćdziesięciu minut, on zaś decyduje się na zakup niemal wyłącznie wtedy, gdy wydawca gwarantuje mu co najmniej siedemdziesiąt minut słuchania. Po drugie, mezzosopranistka śpiewa tu jedne z najbardziej znanych bachowskich kantat: “Ich habe genug" i “Mein Herze schwimmt im Blut" - jak go znam, zdążył się już przywiązać do wykonań Nancy Argenty, a poza tym jest wszak posiadaczem kompletu nagrań Harnoncourta i Leonhardta. No i wreszcie, mój mistrz jest człowiekiem przekornym: fakt, że namawiam go od kilku tygodni, utwierdzi go jedynie w uporze.

A przecież wśród Bachowskich interpretacji dawno nie słuchałem równie intrygującej. Dziś nikt już tak nie śpiewa i mało kto gra: “The Orchestra of Emmanuel Music", w odróżnieniu od barokowców, korzysta z instrumentów współczesnych, głos Lorraine Hunt brzmi bardzo...

2565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]