Reklama

Język proroka

Język proroka

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Nazajutrz Jan zobaczył Jezusa,nadchodzącego ku niemu, i rzekł: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata.J 1, 29.
C

Co rzesze zgromadzone na pustyni mogły zrozumieć z Janowego komentarza o Baranku i grzechu świata? Niewiele. Prorok pustyni mógłby je zapewne zainteresować, gdyby opowiedział o swym pierwszym spotkaniu z Jezusem, kiedy to Maryję i Elżbietę zjednoczył radosny śpiew "Magnificat". Wywołałby prawdopodobnie dreszcz grozy, gdyby przejętym słuchaczom zapowiedział bliską przyszłość, w której zarówno Jezus, jak i on sam przeleją krew, aby dać świadectwo głoszonej prawdy. Tymczasem Jan wybrał niezrozumiały język teologii, w którym mówił o Chrystusowej ofierze życia składanej za wszystkich grzeszników. Nie mógł być zrozumiany, gdyż na tamtym etapie oczekiwano na zgoła innego Mesjasza, olśniewającego potęgą i władzą.

Styl pustyni wymaga ciągłego wychodzenia poza to, co psychologicznie bliskie i praktycznie uzasadnione. Wymaga skupienia uwagi na Chrystusie i Jego misji,...

1315

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]