Reklama

Ładowanie...

Jezuita

16.03.2013
Czyta się kilka minut
Papież Franciszek jako jezuita, biskup i kardynał, poznał dobrze dwa ważne miejsca spotkań: nauki i wiary oraz wiary i sprawiedliwości społecznej.
Kard. Bergoglio, Watykan 7 marca 2013 r. Fot. Vincenzo Pinto / AFP / EAST NEWS
P

Po wyborze nowego papieża pojawiły się opinie, że ani jego pochodzenie, ani to, że jest jezuitą, nie ma większego znaczenia, ponieważ jako biskup, a potem kardynał, od lat ponosił odpowiedzialność za Kościół powszechny. Jako psychologowi trudno mi się z tym zgodzić. Krąg kulturowy i życie zakonne kształtują tożsamość każdego kapłana – także papieża Franciszka. Gdyby chodziło wyłącznie o doświadczenie powszechności Kościoła, papieżem mógłby zostać inny purpurat – wśród kardynałów nie brakuje osób spełniających to kryterium. Wynik konklawe pokazuje jednak, że nie ono było w centrum.
UCZEŃ FRANCISZKA…
Co w takim razie może oznaczać wybór jezuity na papieża? Pytanie niesie w sobie nutkę tajemnicy, bo jeśli przestaniemy myśleć w kategoriach „czarnego papieża” (potoczne określenie generała zakonu jezuitów), pozostajemy wobec enigmy. Założyciel jezuitów nie...

6469

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]