Reklama

Jezuita

Jezuita

16.03.2013
Czyta się kilka minut
Papież Franciszek jako jezuita, biskup i kardynał, poznał dobrze dwa ważne miejsca spotkań: nauki i wiary oraz wiary i sprawiedliwości społecznej.
Kard. Bergoglio, Watykan 7 marca 2013 r. Fot. Vincenzo Pinto / AFP / EAST NEWS
P

Po wyborze nowego papieża pojawiły się opinie, że ani jego pochodzenie, ani to, że jest jezuitą, nie ma większego znaczenia, ponieważ jako biskup, a potem kardynał, od lat ponosił odpowiedzialność za Kościół powszechny. Jako psychologowi trudno mi się z tym zgodzić. Krąg kulturowy i życie zakonne kształtują tożsamość każdego kapłana – także papieża Franciszka. Gdyby chodziło wyłącznie o doświadczenie powszechności Kościoła, papieżem mógłby zostać inny purpurat – wśród kardynałów nie brakuje osób spełniających to kryterium. Wynik konklawe pokazuje jednak, że nie ono było w centrum.
UCZEŃ FRANCISZKA…
Co w takim razie może oznaczać wybór jezuity na papieża? Pytanie niesie w sobie nutkę tajemnicy, bo jeśli przestaniemy myśleć w kategoriach „czarnego papieża” (potoczne określenie generała zakonu jezuitów), pozostajemy wobec enigmy. Założyciel jezuitów nie...

6469

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]