Reklama

Ładowanie...

Lojalność Loyoli

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Co Kościół ma powiedzieć w sprawie strajkujących kolejarzy? Stanąć po ich stronie, czy przyjąć opcję państwowo-obywatelską? Nasze odpowiedzi zbyt często ograniczają się do: żeby było dobrze i żeby uszanowano godność człowieka.
O. Dariusz Kowalczyk (ur. 1963), przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, wykładowca teologii dogmatycznej i fundamentalnej na Papieskim Wydziale Teologicznym "Bobolanum".
J

JACEK BORKOWICZ: - Gdzie są granice posłuszeństwa? Czy Bóg może żądać od nas postaw nadludzkich?

O. DARIUSZ KOWALCZYK: - Granice posłuszeństwu wyznacza moc zaufania, wiary w to, że nawet w sytuacji - wydawałoby się - absurdalnej “Bóg przewidzi", mówiąc słowami Abrahama na górze Moria. Absurdem było przecież wymaganie złożenia Izaaka w ofierze. Jezus Chrystus przeżywa swoją drogę na Golgotę podobnie jak Abraham: jako zderzenie z absurdem. Bo krzyż jest absurdalny. Ale w tym cierpieniu i ciemności mimo wszystko obecna jest moc zaufania i wiara w radość poranka wielkanocnego.

  • Stopniowanie posłuszeństwa

- Co o posłuszeństwie i nieposłuszeństwie mówi nam Biblia?

- Cała historia zbawienia to dzieje napięcia między posłuszeństwem i nieposłuszeństwem. Biblia...

18530

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]