Reklama

Lojalność Loyoli

Lojalność Loyoli

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Co Kościół ma powiedzieć w sprawie strajkujących kolejarzy? Stanąć po ich stronie, czy przyjąć opcję państwowo-obywatelską? Nasze odpowiedzi zbyt często ograniczają się do: żeby było dobrze i żeby uszanowano godność człowieka.
O. Dariusz Kowalczyk (ur. 1963), przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, wykładowca teologii dogmatycznej i fundamentalnej na Papieskim Wydziale Teologicznym "Bobolanum".
J

JACEK BORKOWICZ: - Gdzie są granice posłuszeństwa? Czy Bóg może żądać od nas postaw nadludzkich?

O. DARIUSZ KOWALCZYK: - Granice posłuszeństwu wyznacza moc zaufania, wiary w to, że nawet w sytuacji - wydawałoby się - absurdalnej “Bóg przewidzi", mówiąc słowami Abrahama na górze Moria. Absurdem było przecież wymaganie złożenia Izaaka w ofierze. Jezus Chrystus przeżywa swoją drogę na Golgotę podobnie jak Abraham: jako zderzenie z absurdem. Bo krzyż jest absurdalny. Ale w tym cierpieniu i ciemności mimo wszystko obecna jest moc zaufania i wiara w radość poranka wielkanocnego.

  • Stopniowanie posłuszeństwa

- Co o posłuszeństwie i nieposłuszeństwie mówi nam Biblia?

- Cała historia zbawienia to dzieje napięcia między posłuszeństwem i nieposłuszeństwem. Biblia...

18530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]