Reklama

Jeszcze więcej Majów

Jeszcze więcej Majów

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Dzięki technologii LIDAR – laserowej wersji radaru, którym z pokładu samolotu skanuje się powierzchnię Ziemi – udało się zajrzeć pod drzewa gwatemalskiego lasu w poszukiwaniu śladów po cywilizacji Majów.
PACUNAM / MATERIAŁY PRASOWE
P

Przez dwa lata badano z dokładnością do centymetrów wysokość terenu na obszarze o powierzchni 2144 km kw., ujawniając oszałamiające bogactwo ukrytych pod pokrywą roślinności artefaktów cywilizacyjnych.

Ogółem zidentyfikowano 64 180 struktur, z których tylko nieliczne były wcześniej znane archeologom. Okazuje się, że Majowie w szczytowym okresie rozwoju swojej cywilizacji (w III-X wieku n.e., czyli tzw. „okresie klasycznym”) stworzyli bogatą sieć połączonych drogami miast i wsi oraz intensywnie rozwijali rolnictwo nizinne (pola z systemem kanałów odprowadzających wodę), jak i wyżynne (tarasy oddzielone kamiennymi murkami). Łącznie na nizinach Ameryki Środkowej mogło żyć nawet 11 mln Majów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]