Ładowanie...
Dlaczego upadły wielkie cywilizacje

Pod koniec września 2021 roku w pre- stiżowym czasopiśmie naukowym „Scientific Reports” opublikowano artykuł, który rozpalił wyobraźnię ludzi na całym świecie. Oto grupa amerykańskich badaczy dowodziła, że położone w dzisiejszej Jordanii miasteczko Tell el-Hammam zostało zniszczone 3500 lat temu przez asteroidę. W dodatku utożsamili to miejsce z Sodomą, potwierdzając tym samym biblijną narrację. Wkrótce autorów oskarżono o manipulację ilustracjami, nieprawidłowe interpretacje oraz uszycie wniosków pod obraną wcześniej tezę. Dziś artykuł ten uchodzi za naukowy bubel i plamę na prestiżu pisma.
Na popularność tej historii niewątpliwie miały wpływ jej biblijne konotacje oraz nasze współczesne lęki, zobrazowane ostatnio w filmie „Nie patrz w górę”. Nie zmienia to faktu, że ruiny starożytnych kultur nieustannie fascynują: same tylko Pompeje goszczą każdego roku ok. 2,5 mln turystów...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]