Reklama

Conrad Festival: Spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz

Conrad Festival: Spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz

19.10.2015
Czyta się kilka minut
Spotkanie z noblistką prowadzone przez Wacława Radziwinowicza, zgodnie z przewidywaniami, zgromadziło tłumy miłośników prozy białoruskiej pisarki.
Fot. Tomasz Wiech
R

Rozmowa rozpoczęła się od niezwykle trudnego tematu, czyli natury miłości... Noblistka, próbując odpowiedzieć na tak wymagające pytanie, musiała na początku zdefiniować czym jest starość i śmierć.

Dyskusja szybko jednak zeszła na tematy związane z warsztatem pisarskim reporterki. Z pewnością fenomenem prozy Aleksijewicz jest jej niezwykła zdolność do empatii i umiejętność rozmowy z każdym człowiekiem, nawet z tym, którz na próbę nawiązania dialogu, reaguje agresją.

Fot. Tomasz Wiech
Fot. Tomasz Wiech

CZYTAJ TEKSTY Z FESTIWALOWYCH DODATKÓW DO "TYGODNIKA POWSZECHNEGO" I ŚLEDŹ NA BIEŻĄCO RELACJE Z WYDARZEŃ CONRAD FESTIVAL.


Być może kluczem do sukcesu jest niezwykła cierpliwość, ale także uczciwość – autentyczne zainteresowanie historią drugiej osoby.

Nie mogło się obyć bez wątków politycznych – szczególnie związanych z bieżącymi wydarzeniami na świecie. Autorka odpowiadała o dzisiejszej Rosji i Białorusi poprzez analogię do swoich doświadczeń z przeszłości (między innymi nawiązując do przykładów opisanych w „Cynkowych chłopcach”). Pojawiło się także trudne pytanie o żywotność sowieckiej tożsamości, która pełna jest paradoksów i sprzeczność, przez co wykracza poza popularne stereotypy.

Autorka przy wielu okazjach podkreślała, że trzeba pokazywać przede wszystkim dobro, które jest w ludziach, gdyż nie należy wzbudzać strachu. Literatura ma szczególną rolę – dzięki niej możemy lepiej zrozumieć świat, a to pierwszy krok do jego naprawy.

Fot. Tomasz Wiech
Fot. Tomasz Wiech
Fot. Tomasz Wiech
Fot. Tomasz Wiech
Fot. Tomasz Wiech
Fot. Tomasz Wiech
Fot. Tomasz Wiech
Fot. Tomasz Wiech

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]