Reklama

Jest tylko życie

20.03.2016
Czyta się kilka minut
„Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!”.
O. Wacław Oszajca
T

Tak w wielkanocny poranek pozdrawialiśmy się u nas na wsi, na Zamojszczyźnie. Przedtem starszym kolegom, którzy pilnowali Pana Jezusa w grobie, zazdrościliśmy pozłocistych hełmów i strażackich toporków. Pamiętam jednak, że na studiach, zwłaszcza na wykładach z biblistyki, niejednego z nas zaczęły nachodzić wątpliwości. Urok machania palmami, mosiądz kasków i kazania proboszcza nie były w stanie zaspokoić głodu młodych umysłów. Jaki sens ma grzebanie zmarłego na trzy niecałe dni tylko po to, żeby mógł na nowo ożyć i tryumfalnie wyjść z grobu? Wtedy takie myśli wydawały się heretyckie. Dziś przeciwnie – zmuszają nas do wysiłku.

Co chcemy powiedzieć opowieścią o zmartwychwstaniu? Czy to, że Jezus od piątku do soboty był martwy – czyli przestał istnieć? A jeśli istniał nadal, to czy tylko jako Syn Boży, czy z człowieczeństwa pozostała Mu jedynie dusza? Tak czy inaczej, czasownik „...

3102

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]