Reklama

Jest pandemia, alimentów nie będzie

Jest pandemia, alimentów nie będzie

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Blisko 939 tys. zł – to największy dług alimentacyjny w Polsce, należący do 31-latka z Małopolski.
J

Jak podaje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, zadłużenie alimentacyjne na koniec lutego br. przekroczyło 11 mld zł i w ciągu pięciu lat wzrosło o blisko 1,5 mld zł. Można by to tłumaczyć głównie odsetkami powiększającymi nieobsługiwane długi, gdyby nie fakt, że tylko w 2020 r. na listę takich dłużników wskoczyło aż 25 tys. nowych nazwisk. Dla wielu osób niepłacenie alimentów stało się więc najprostszą metodą na chwilowe podreperowanie sytuacji finansowej.

Powyższe statystyki rzucają też nowe światło na ogłoszone dawno przez PiS zwycięstwo w wojnie z nierzetelnymi alimentariuszami. Wiosną 2017 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która wyrzuciła zeń definicję „uporczywego” uchylania się od świadczenia. Miejsce uznaniowości (do uniknięcia skazania wystarczyła drobna wpłata raz na jakiś czas, potwierdzająca rzekomo „dobrą wolę” dłużnika) zajęła kara do roku więzienia dla osób, które zalegają z alimentami przez 3 miesiące. Efekt? Już pół roku później resort sprawiedliwości chwalił się danymi o ponad stuprocentowym wzroście skuteczności poboru świadczenia.

Najnowszy wzrost zadłużenia alimentacyjnego w czasie pandemii może świadczyć więc o tym, że państwo polskie kolejny raz uznało, iż jego rola kończy się na kodyfikacji surowych kar. Ścigać skutecznie nieuczciwych dłużników – czyli robić coś, co wedle badaczy systemów prawnych działa najbardziej odstraszająco na potencjalnych sprawców – już nie potrafi. Albo nie chce. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]