Reklama

Jeśli nie ja, to kto?

31.07.2005
Czyta się kilka minut
Nieobca jest Ci zapewne sytuacja, kiedy wiesz, że nie masz siły, czasu i zdolności, by sprostać wyzwaniom, które stają przed Tobą. Widzisz, że zadanie przerasta Twoje możliwości i rezygnujesz, zanim zaczniesz. To się nazywa rozsądek. Pan Jezus podkreśla jego wagę, mówiąc o liczeniu pieniędzy przed rozpoczęciem budowy wieży i skalkulowaniu szans przed wyprawianiem się na wojnę przeciwko królowi mającemu przygniatającą przewagę militarną.
-

---ramka 356230|prawo|1---Czy można nakarmić pięcioma chlebami i dwoma rybami pięć tysięcy ludzi? Wyobraź sobie siebie jako jednego z apostołów, przed którymi Jezus połamał chleby. Dał Tobie pół bochenka, kawałeczek ryby i posłał naprzeciw głodnemu tłumowi. Absurd! Wiesz, że Twoja naiwność zaraz może zostać ukarana chłostą śmiechu. Pierwszy z brzegu zabierze Ci wszystko, co masz, a potem już nic nie będziesz mógł zrobić.

Istnieją sytuacje, gdy Jezus wymaga porzucenia rozsądku i podjęcia działania bez względu na szanse powodzenia. Możesz się obruszyć i powiedzieć, że skończył się czas ułańskich szarży i pięknego przegrywania. Nie mam zamiaru zachęcać Cię do teatralnych gestów. Pomyśl jednak o sytuacjach, przed którymi nie uciekniesz. Jesteś zmęczony całoroczną pracą, wziąłeś urlop i chcesz wyjechać. Wtedy stuka do Twoich drzwi bezrobotny przyjaciel, który mówi...

2760

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]