Reklama

Jerzy Turowicz: dziewiętnasta rocznica śmierci

Jerzy Turowicz: dziewiętnasta rocznica śmierci

26.01.2017
Czyta się kilka minut
27 stycznia 1999 roku zmarł Jerzy Turowicz. Przypominamy teksty z dodatku „Turowicz na nowy wiek”, wydanego z okazji 100 rocznicy jego urodzin.
Jerzy Turowicz, fot. Zofia Rydet / Archiwum Jerzego Turowicza
Jerzy Turowicz / Fot. Zofia Rydet / Archiwum Jerzego Turowicza
K

Ks. Adam Boniecki: 

Jakiś tekst, jakieś zarzuty, jakiś kontrowersyjny tekst przez niego dopuszczony do druku – wszystko to zwykle było interpretowane w oderwaniu od całości myśli Jerzego. On tymczasem należał do ludzi, którzy mają klarowną wizję swojej misji i dobrze przemyślaną hierarchię wartości. Taki ktoś nawet jeśli w jakiejś skomplikowanej, konkretnej sytuacji popełni błąd, to „zejście ze szlaku” nie znaczy, że błąka się po bezdrożach. Żadna sytuacja, żaden problem czy dylemat nie są przezeń rozwiązywane bez odniesienia do całości. 

Tadeusz Mazowiecki:

Nikt, kto będzie pisał o kulturze polskiej lat powojennych i późniejszych, aż do czasu wolnej Polski, nie przejdzie obojętnie obok nazwiska Jerzego Turowicza.

Bp Grzegorz Ryś:

Niektórzy mówią, że czas jest niedobry dla Kościoła. Że wiara i Kościół są z wielu stron atakowane. Co by napisał Pan Jerzy?

Anna Mateja:

Drobiazgowo prowadzone przez Redaktora zapiski pokazują, jak ważną częścią jego mikrokosmosu była kultura i jak wiele energii miał w sobie, by smakować świat.

Angażując się w życie publiczne – czy to w PRL, czy w III RP – dawał wyraz przekonaniu, że w każdych okolicznościach można zrobić coś pożytecznego. Był realistą >>>


CZYTAJ CAŁY DODATEK "TUROWICZ NA NOWY WIEK" WYDANY Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY URODZIN JERZEGO TUROWICZA >>>

Okladka dodatku "Turowicz na nowy wiek" / Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Okladka dodatku "Turowicz na nowy wiek" / Fot. Grzegorz Kozakiewicz

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]